Sunt un ....... Sunt o .........

Sunt un astronom diletant si veleitar, dar am ambitzia sa lucrez la NAuSeA intr-um viitor invizibil cu okiul liber. Sufar de meteorism si ma indop sistematic cu “buter-brod”-uri pentru ca e Copernic cel care le-a inventat. Pe masa am macheta prafuita a unui bolid Ferrari la care a visat taica-meu o viatza , iar pe pervaz un sextant cu care spionez cum face sex_tanti din blocul de vizavi. Intr-o ingrata adolescentza am aspirat la debut in “Clipa siderala” si am exultat, m-am exaltat si am exalat vorbe de extaz in fatza emisiunii “Ploaia de stele” de la Romania 1, emisiune pe care eu tandru si professional o numesc “Perseide”. Am un mizerabil pat , cu picioarele de lemn pulverizate periodic de clanul neobosit al Carului Mare sau al celui Mic, nu prea imi dau seama, oricum ma enerveaza insectele astea si am mereu irezistibila pofta la le expediez in Poolara, Steaua, aka Polaris, nume rimand nostalgic cu “Solaris”-ul tarkovskian. Uneori, seara, ma holbez extatic la Coma Berenices, constelatzie nordica , tradusa prin Parul Berenicei , si ma gandesc ca Berenice asta tre sa fi fost o tipa de coma daca a ajuns sa-si rasfire pletele pe cupola. Ok, am zburat. Se face simtzit sindromul Coma Bere-Nietzsche`s, situatzie in care de la atyta bere tzi se intampla aberatzii optice in care te vezi superman, a la Nietzsche`z. :)
 
Sunt dezgustul. Am moaca concava a tipei din “strigatul” lui Munch, dar, spre deosebire de individa, nu sunt disperat, ci exprim net nevoia de a-mi vomita restul de pozitivitate ramas in maruntaie Gasesc Creatzia defecta si fara sanse de reabilitare. In geografia pasionala, eu sunt Roma: toate drumurile duc la mine, sunt avatarul final al altruismului si iubirii, al eroismului si ambitziei.
 
Sunt natura. Linistita si mereu deacord cu toate. Imi impun regulile mele indiscutabile. Rareori, datorita unui cataclism de proportii universale, imi schimb felul de a fi si modific ceva reguli pentru a atinge o perfectiune echilibrata si un echilibru perfect.

Sunt apa se curge, aparent fara a-si alege calea, dar croindu-si propriul drum spre scurgere.
Sunt vintul ce e incarcerat in atmosfera dar zburda liber mingind pielea catifelata a celor ce ii iubesc, racorindui cu ploi si purificindui cu zapada ce o aduc.
Sunt atit de real ca pamintul pe care mergi, caci eu sunt pamintul si roada se datoriaza lucrului meu.Tu nu observi acest lucru, dar eu nu-ti cer nimic decit sa ai grija de miine.
Sunt focul ce te incalzeste cind ai nevoie de cineva cel mai mult.
Sunt sufletul din tine ce il poluezi cu ideii inumane in timp ce dezamagesti si ranesti alte fiinte in jurul tau.

Sunt ferm, fin, eficient, tandru, romantic cind sunt cu tine.Caci fara tine supravetuiesc,dar de tine am nevoie chiar daca ma ranesti.

Exist fara sa vreau si pentru a scapa de ceva ce ma deranjeaza ma las distrus din acel loc. Sunt mereu naiva si buna. Iert orice greseala umana, dar cu pierderi enorme. Cu fiecare secunda mi se curma sursa vitala datorita activitatii sociale. Sunt linistita si atotstiutoare fara sa-mi doresc acest fapt. La un anumit moment, cind umanitatea ma va epuiza la limita, stiu ca voi erupe in flacari, pina atunci, am sa am grija de tine.
Sunt mereu aici chiar de nu ma vezi. Sunt in permanenta in jurul tau. Iti sunt cel mai bun prieten si cea mai de incredere existenta carei sa te confesezi.
 
Sniffer, eu de-acum incep sa ma tem de tine :D eu sper ca tu pe mine ma vei cruta de o calamitate naturala cu urmari extrem de tragice.
 
Arina said:
Sniffer, eu de-acum incep sa ma tem de tine :D eu sper ca tu pe mine ma vei cruta de o calamitate naturala cu urmari extrem de tragice.

:D Daca ai observat din cele scrise mai sus, ia cam ceva tare rau de tot sau tare mult timp pentru a ma stresa pe mine, dar cu atit de mult pentru a ma atinge in adincimi si de a-mi starni linistea. Stai linistita ... eu sunt cel mai dulce mielushel al naturii ... :)
 
Uneori ma simt ka un jurnal...
patat ...
de atingeri straine...
sunt un suflet de hyrtie...pe kare se skriu ..sentimente...
yn kalimara a mai ramas doar..
putzina cerneala...
putzin miros de padure...
iar yntre filele mele...
traiesk fiintze...
kapitole de trairi intense...
traieshte sufletul...
uneori...
unii citesk fragmente...
shi lasa jurnalul la o parte...
nu au citit tot...
shi nu au yntzeles nimik...
foile nu mai sunt albe...
au ros.hit...
sfiala...
sunt unii...kare plyng...
sunt altzii...
kare...
skriu kapitole noi...
cineva mi-a presarat stele...
cineva a shters praful...
privesk atyt de multzi...
dar nu shtiu sa citeaska...
unii...vor sa ynvetze...
e cineva...ku maini kalde...
 
Sunt o picatura de ploaie strivita intre pleoapele tale grele de visuri. Sunt un gand hoinar, ratacit in parul tau, roua diminetii tarzii incendiate de soare, o boaba de nisip cazuta in clepsidra fara de sfarsit. Sunt firul de iarba peste care treci acum grabit, sunt frunza pe care o tii ingandurat intre degete. Sunt raza de soare care iti mangaie privirea, sunt ultima silaba pe care as dori sa o rostesti inainte de a visa si primul tau gand...
 
citisem exact asta intr-un ziar.. Jurnal de Chisinau cred.. au ei o rubrica unde trimit totzi declaratzii de dragoste...shi oricum am mai vazut citatul asta..
 
poate era trimisa la redactie, de Iluzia... cine stie..dar si eu l-am auzit undeva. Mi se pare cunoscuta declaratia.
 
Sunt un uragan pe mari,din colt in colt corabia ce pe val e dusa.Sunt capitanul carabiei,un fel de "piratesa" cu un ochi verde si celalat violet, marsava din fire si doritoare de inavutire....echipajul meu format din elfi ce cu supusenie imi asculta grosolanele ordine si nu crasnesc din dinti cand sabia mea le cunoaste gatlejurile.
Si acum,sfarama-te val de noapte si revarsa-ti inspumare-n neguri peste mal,alegeti stapanul si asculta chemarea mea.Da-mi tridentul si fa-ma stapana peste mare.:)
 
sunt un cantec fals... care ar vrea sa fie auzit, dar caruia ii este friica... cum sa concurez oare cu atatea cantece frumoase??? cum sa zbor pe unde? sunt un cantec fals care plange? sunt un cantec fals care nu are auditoriu... si sunt un cantec fls care ar merita totusi sa fie auzit... oare de ce?
 
zeddo said:
poate era trimisa la redactie, de Iluzia... cine stie..dar si eu l-am auzit undeva. Mi se pare cunoscuta declaratia.
Corect,uite ca tu gandesti lucid .Nu ne limitam sa scrim ceva doar pe un forum,mai avem deschise cateva pagini si pe net si la ziar mai scrim,cand avem timp si inspiratie .Trebuia in cazul asta sa ma dau mare si tare ,ca uite am mai scris si la...aia eram eu? Fara reclama :)
Sunt ceia ce vreai tu :super:
P.S. hihirika ,ma laud acus la tine pe privat :hoho:
 
Sunt pauza dintre versuri
sunt poezia fara rima,
sunt un pui de vant
ce-ti vorbeste fara cuvant.
sunt dulcea roua de dimineata
ce iti spala scumpa fata,
sunt trandafirul imbobocit
sunt tot ce tu ai voit.
 
hihirika respect !!

Sunt o umbra..ce reascoleshte in amintiri..sunt norul ce tinde sa izbucneasca in lacrimi..shi totul dintr-un motiv..setea de foc..de focul ce e departe de mine..
 
sunt avatarurile Iluziei,am darul sa innebunesc pe toata lumea:)
Iluzia dar de unde le ai.....ia sopteste-mi la ureche:)
 
Back
Top