Unirea

Re: petitie prin e-mail

Bogdan_romanu';159798 said:
Un e-mail n-ar rezolva nimic. poate un miting...
Ce-mi place siguranta asta a unor oameni care cred ca stiu tot:).
Binenteles ca ar rezolva! Eu unul am sanse 10% sa particip la un astfel de miting considerand ca trebuie sa consum vreo cateva ore din pretiosul meu timp:) si vreo 90% sa aloc cateva minute sa citesc un e-mail. Am incercat doar sa gandesc practic....

Parerea mea ca una nu o exclude pe alta.
 
Incearca ideea cu e-mailu' si n-ai sa rezolvi nik.da daca iesi in strada cu 1000 pa langa tine si incepeti sa urlati ca apucatii ca vreti unire si se intampla si in Romania acelasi lucru, poate ...
 
Bogdan_romanu';159994 said:
Poate il citeste, da nu ii da importanta.

sau poate ca da. Sunt multi oameni care nu au pe ordinea de zi unirea. Un e-mail s-ar putea sa le trezeasca sentimentele nationale...cel putin unora.
Eu n-am exclus posibilitatea unui mitig...am spus ca se pot completa unul pe altul. E greu sa convingi prea multe persoane sa participe la un miting. Ori un miting la care nu participa un numar semnificativ de persoane va capata putin spatiu de emisie in media. E foarte posibil sa pierd cele 30 de secunde de la stirile de la ora x in care sa vorbeste despre miting....numai ca un e-mail odata ajuns mai devreme sau mai tarziu il citesc.
 
Bogdan_romanu';160079 said:
Pai nu o au pentru ca poate nu ii intereseaza. Da sunt oameni pe care ii intereseaza.

dar ii poate interesa...nu trebuie sa-i excluzi din start. Eu am devenit interesat de subiectul asta acum o luna...pana atunci nu-mi aduc aminte sa ma fi gandit la el vreodata.
 
eu consider ca asa un scenariu ar fi mai potrivit:

* se scrie/trimite un email

* se programeaza un "meeting" (adunare) pentru o zi in care sa poata veni cat mai multa lume (vre-o duminica). se anuntza din timp acea zi (macar cu vreo luna inainte).
 
groparu;160093 said:
eu consider ca asa un scenariu ar fi mai potrivit:

* se scrie/trimite un email

* se programeaza un "meeting" (adunare) pentru o zi in care sa poata veni cat mai multa lume (vre-o duminica). se anuntza din timp acea zi (macar cu vreo luna inainte).

Stii cate mitinguri unioniste s-au facut in ultimii 18 ani? Ar fi bine sa ne concentram asupra lucrurilor mai serioase.
 
militant;160099 said:
Stii cate mitinguri unioniste s-au facut in ultimii 18 ani? Ar fi bine sa ne concentram asupra lucrurilor mai serioase.

eu m-am referit strict la Romania, in Moldova nu cunosc situatia deci nu pot sa ma pronunt.

Am vrut sa zic ca pana la mitinguri de amploare mare(in Romania) care sa promoveze "unirea" trebuie cumva stimulat subiectul asta(pt ca trebuie sa fim realisti, in romania nu are o importanta mare inca) prin emisiuni televizate, articole in presa, e-mail-uri etc. Eu nu pot nici sa fac emisiuni nici sa scriu articole dar pot sa scriu sau sa citesc un e-mail pe care sa-l trimit mai departe la prietenii mei(printre multimea de "funny mail" pe care o primesc si o trimit) care la randul lor sa-l trimita pai departe prietenilor lor...etc. In felul asta macar ii fac constienti de existenta moldovenilor(pt ca multi nu sunt).

Apoi in timp, daca fenomenul ia amploare putem organiza mitinguri de dimensiuni mai mari, presa va scrie mai multe subiecte pe tema asta, vor mai multe emisiuni telivizate...in felul asta se va pune presiune pe guvern, conducere, care vor trebui sa aiba si ei o atitudine publica mai puternica vizavi de subiect. Vor fi mai multi oameni de cultura sau politici romani care vor merge in Moldova sa promoveze romaninsmul, sau vor promova integrarea Moldovei in UE prin unirea cu romania in fata forurilor europene...in felul asta se va putea pune o presiune mai mare pe conducerea Moldovei care va trebuie sa ia o atitudine publica mai pronuntata si mai putin demagogica...etc.
 
si era sa uit, threadul asta e legat te semnarea petitie....si de cum am putea aduce la cunostinta mai multor persoane despre existenta acestei petitii...
 
Laurentiu credeam ca esti din RM.Problema se pune cam asa:nemtii cand au vrut sa se uneasca au iesit in strada cateve sute de mii.Ma refer la est nemti.Cand voi vedea vreo 10% din populatia RM in strada cerand unirea,atunci v-a deveni ceva credibil si pt mine.Pana atunci tu stai si postezi pe un forum rugandu-te sa (scuza-mi sinceritatea) ai voie sa platesti ca si tara(ma refer la Rom) 35 mld euro minim ca sa aduci RM la nivelul celui mai sarac judet al Rom,Vs.Judet care nici acum dupa integrare nu are cine stie ce perspective,in afara de cele agricole care existau si pana acum.Problema este ca in UE nu supravietuiesti cu agricultura fiind inregistrata supraproductie.Chiar avand o agricultura super pusa la punct ar trebui sa concurezi cu Franta care cam face legile in domeniul agricol.Ce este valabil pt Vs este valabil si pt RM care este o tara agrara.
 
phoenixx;160271 said:
in ultimul timp tot mai multzi moldoveni au trecut la limba rusa ,si spun ei ca e la moda ,cel mai amuzant e atunci cind stau vreo 4 moldoveni si un rus si totzi vorbesc in rusa lol;uite un link interesant http://www.timpul.md/Article.asp?idIssue=456&idRubric=4858&idArticle=11627
mdee... :(

si motivul...teama şi ruşinea unor moldoveni de propria identitate...
asta este, trebuie incurajati de noi romanii, trebuie sa vorbim mai mult cu ei...

O modaliate de a face asta este de a activa "pozitiv" pe forumurile din moldova:
http://www.chisinau.moy.su/forum/26
http://www.unghiul.com/forum/index.php
etc.

Dar va rog activati in "sens pozitiv" pt unii chiar au nevoie de incurajari si nu de
injurii sau aroganta din partea noastra.
 
phoenixx;160271 said:
in ultimul timp tot mai multzi moldoveni au trecut la limba rusa ,si spun ei ca e la moda ,cel mai amuzant e atunci cind stau vreo 4 moldoveni si un rus si totzi vorbesc in rusa lol;uite un link interesant http://www.timpul.md/Article.asp?idIssue=456&idRubric=4858&idArticle=11627
mdee... :(

dar de ce au trecut la limba rusa? 3/4 din toate posturile tv din moldova sunt in limba rusa, majoritatea filmurilor sunt tradusa in limba rusa... eu spre exemplu urasc subtitlurile si mai bine privesc filmul in rusa... cu radioul acelasi lucru...

PS: e vorba de o puternica influenta a culturii ruse in moldova si lipsa de interes a rominilor, rusii au multe interese in tara noastra mica, pe cind rominii ba...
 
Cu ce de vina este Rusia ca Moldova si Romania nu sunt capabile sa produca ceva calitativ care sa concureze cu productia ruseasca?

In ultimul timp insa observ ca Moldova a inceput sa se ridice in picioare cat de cat "Radio Noroc" si "Radio Plai" sunt un exemplu al posturilor pur romanesti (apopo, de care Romania pana in ziua de azi nu a fost capabila sa creieze).
In Romania nu se face decat se imita productia occidentala, sunt sigur ca o cultura moderna romaneasca cu adevarat se va edifica anume in Basarabia.
Basarabia peste ceva timp va ajunge unicul leagan al romanismului.
 
Smile;160344 said:
dar de ce au trecut la limba rusa? 3/4 din toate posturile tv din moldova sunt in limba rusa, majoritatea filmurilor sunt tradusa in limba rusa... eu spre exemplu urasc subtitlurile si mai bine privesc filmul in rusa... cu radioul acelasi lucru...

PS: e vorba de o puternica influenta a culturii ruse in moldova si lipsa de interes a rominilor, rusii au multe interese in tara noastra mica, pe cind rominii ba...

Cred ca problema asta poate fi solutionata numai prin dorinta si implicarea autoritatilor moldovenesti.Adica ei sa ceara posturilor introducerea filmelor in limba romana,emisiuni in lb romana etc,sa promoveze mai mult folosirea limbii romane;se stie ce influenta puternica are mass media in ziua de azi.
 
Back
Top