Avortul

lia said:
Da' cum crezi ca va "evolua" relatzia asta, daca mama nu se simte pregatita sa-shi asume maternitatea? Dar relatzia mama-copil (se shtie ca exista femei care nu au un instinct matern foarte dezvoltat)?.... In mod normal, astea sunt chestiuni care se discuta pana la conceperea copilului...
anume din motivul asta.. anume ca nu e pregatita, ori ca nu e dezvoltat sentimentul, shamd. Relatia pote si sa decurga normal, daca nici tatal nu e pregatit, si nu va fi nici o problema dupa avort, imho, insa iata daca se hotaraste ca sa se nasca copilul, e foarte probabil ca din asa parinti el sa aiba o copilarie foarte rea.. sau in genere sa nu o aiba.. si asta sai lase amprenta pe toata viata.. uite de asta eu sunt pentru avort.
iar cu discutia innainte de concepere, desigur ca ar trebui multe sa se discute, in genere in ideal nu ar trebui sa apara conceperi neplanificate, insa viata e departe de ideal.. multi gresesc. Eu de fapt nustiu ce as face personal in asa caz, cu un copil nedorit, pentru ca inca nu a am ajuns la asa situatie (si foarte bine:) ) , e posibil ca atunci si sa-mi schimb parerea, si la fel si restul celor care scriu e posibil sa sio schimbe in asa situatie, insa acuma la moment sunt pentru avort.
 
Apropo de poll, cred ca intrebarea e putzin ambigua. Sunt doua aspecte ale acestei chestiuni, unul fiind cel politic, altul pur personal. Eu de ex., n-ash recurge la avort decat in cazuri extreme (caz de patologie grava explicita). In rest, mi-ash asuma orice consecintze (inclusiv despartzirea de partener, daca alta ieshire nu exista). Cred ca avortul e extrem de traumatizant (ca sa nu comentez prea mult...). Dar sunt contra interzicerii avortului prin lege.
 
Cazul cu treaba asta este foarte schimbatoare. Poti fi impotriva lui atita timp cit nu dai cu nasu. Eu tac caci mai bine fac, cam asta cred caci sint mii de situatii pe care nu-mi pot permite sa le judec. O perioada insa am fost o inversunata antiavort.
 
solara

solara nu-mi trebuie argumente ca sa-ti transmit: esti pro-asta, tamp-ita, oligo-frena, esti cea mai josnica fiinta de pe pamant, cum de te inghite cineva pe tine????????
 
aka, tie "nu-ti trebuie" argumente ca nu stii ce-s alea si cum se folosesc. Da` io, ca fata buna ce sunt, te-as cruta de suferinta prostiei cum te-as intalni. Definitiv.
 
solara

solara, pentru tine astea ar trebui sa fie niste complimente, tu esti fata buna la ce...??????la pat, nu cred, m.ui.ste sunte peste tot !!!!!toate au carne in gura! problema ta esti tu!parintii tai ce spun despre tine? cred ca nu-i vezi decat din interes! avortul este pentru tine ca si o crima pentru un ucigas in serie, adica nevoia de un pacat strigator si uracios sufletului uman! te mai numesti inca si fiinta rationala, intelectuala cu un dicernamant treaz?????cum se face ca nu te-nghite pamantul?
 
Imi pare ca argumentele Solarei sunt foarte bune: eu sunt pro avort si sunt foarte strong on my position...evident ca e mai bine sa nu se ajunga la avort, da ce sa faci de acum daca ai ajuns sa discuti posibilitatea unui lui, discutiile despre educatia sexuala nu mai au sens.. de ce sa se chinuie mama cu un copil pe care nu il vrea si copilul sa se chinuie nascandu-se intr-un timp cand nu este dorit?
Familiile(sau femeile) care sunt impotriva avortului isi vor pastra copilul si li se va parea ca asta e solutia cea mai buna, celor care nu isi doresc o viata cu un copil, nu le pot zice nimic decat: faceti un avort si uitati de epizod(chiar daca lasa urme traumante).
Consider ca e un "pacat" mai mare cresterea unui copil fara conditiile necesare de dezvoltare a lui decat avortarea.
 
ingula

ma intreb, te intreb si va intreb :de cand un simplu om, muritor, o creatie a lui Dumnezeu, decide pentru viata unui om? atunci ce parere ai de un om care ucide pe alt om? face o crima, caci crede el dupa rationamentul lui ca trebuie sa decida pentru viata unui om? cum iti explici ca avortul este considerat un mare pacat si ca este pedepsit prin canon aspru? cum iti explici ca femeia se mantuieste prin nastere de copiii?
 
Alex da eu shtiu ca se paote de facut avort acolo un timp de cind a ramas insarcinata pentru ca sufletul inca nu a intrat in corp shi nu se socoate ca crima.
 
draga

draga freeze esti informat gresit!nu-i vina ta! sufletul este dat de Dumnezeu in momentul cand spermatozoidul intra in contact cu ovulul si se formeaza embrionul! din momentul acela exista viata data de Dumnezeu, adica exista omul in acea stare! asa ca este mare pacat! mare de tot! sa ne fereasca Dumnezeu de astfel de uraciune!
 
Relatzia cu Dumnezeu este o problema personala a fiecaruia. De aia am adus vorba de doua aspecte ale acestei chestiuni. Shi tot de aia am zis ca avortul este traumatizant (shi nu la aspectul fiziologic m-am gandit in primul rand)... A fi sau a nu fi religios e o chestiune ce tzine de libertatzile fundamentale, asha incat persoana trebuie sa decida de una singura cat de grav este avortul (tzinand cont atat de propriile sale convingeri shi sentimente, cat shi de urmarile interventziei insashi (care rupe un proces natural, de obicei benefic, ce are loc in propriul sau organism)).

Interzicerea avortului din ratziuni religioase, politice s.a.m.d. este o incalcare a acestei libertatzi a confesiunii... Ca sa-l citez pe un bun prieten, statul n-are ce cauta in uterul femeii.
 
Eu tot nu sunt pedeplin deacord cu avortul numai in cazuri exceptsionale, ca cum ar fi daca copilu e bolnav grav de ceva samd, da despre aceea cu dumnezeu shi chestiile religioase nu shtiu precis paote e shi cum tu spui nimeni nu shtie numa dumnezeu shi vaca cum se zice :)
 
alex aka, te crezi mina dreapta a lui Dumezeu. Fiind un inflacarat adept al conceptiei religioase de ce iti permiti sa birfesti atit de urit. Oare Dumnezeu ar accepta?! Banuiesc ca esti baiet si esti sigur ca nu vei ajunde in astfel de situatii si de asta iti permiti sa judeci. dar mai amintesteti ca dumezeu a spus sa nu judeci si nu vei fi judecat. Nu esti rational dupa parerea mea. Am spus sint mii de cazuri.

De ex. O sarcina a unei femei care este in tratament care presupune primirea unui numar mare de pastile, pe care daca nu le primesti ajungi nemijlocit la moarte, pastrind sarcina risti in cel mai bun caz sa ai un copil cu anomalii sau fiind in luna a 5 sa-l pierzi si la sigur agravezi propria sanatate. Tu ce alegi?????????
 
Ma tem eu ca nici macar nu e asa de credincios cum se crede. Mai degraba e ca baba iaga - vsegda protiv.
 
alex-
religia nu poate fi un argument anti avort deoarce nu toti oamenii sunt religiosi si nu toti considera avortul un pacat. Tu reprezinti atitudinea si ideile fundamentalistilor si faptul ca poti striga mai tare si justifica ideile tale cu fanatism religios, nu inseamna ca ai si dreptate. Eu nu am nimic impotriva femeilor care nu doresc sa avorteze din considerente religioase, foarte bine,asta le e decizia si cu asta vor trai, insa e nevoie sa existe o alegere pentru toti "ceilalti oameni de rand". Eu nu sunt pro avort doar in cazuri extreme de mutatii si viol(ca de obicei aceste cazuri sunt "iertate" chiar si de cei religiosi), eu insist asupra dreptului de a avorta pentru toate celelate femei care nu sunt gata de a avea un copil. Chiar daca avortul este crima(adica ucidere, dupa cum consideri tu, si nu toti altii), daca eu pot trai cu aceasta idee, atunci lasa-ma sa fac ceea ce consider ca e mai bine si nu ma judeca.. la randul tau,tu vei pastra copilul si eu nu te voi judeca deoarece nu am nici un drept si deoarece asta e decizia ta si nu a vecinului.
Iar in ceea ce privste statul si avortul- chiar nu vad cum ar justifica guvernul interzicere avortului.
 
Oamenii religioshi (nu vorbesc de nimeni de pe acest forum, sa fiu intzeleasa corect) vad diferentza dintre ei shi restul, vad disperarea celor care "nu au credintza". Din dorintza de a transmite starea lor de echilibru shi altorua, uneori devin intolernatzi cu cei din jur. E... o gresheala tipic omeneasca (pe care o fac shi cei nereligioshi, de altfel). Shi nu e rea intentzie aici. Doar ca... deranjeaza. Sunt de acord ci Vio insa ca rautatea, invershunarea nu prea pare sa aiba ceva comun cu credintza in Dumnezeu. E o contradictzie in termeni.
 
Ingula said:
Iar in ceea ce privste statul si avortul- chiar nu vad cum ar justifica guvernul interzicere avortului.

Foarte simplu: asa cum au si facut multe state totalitariste: daca nu merge argumentul religios, atunci shi cel demografic e de ajuns (asa era in URSS, plus "argumentul forte": ca trebuie sa fie cat mai multzi copii, pentru a intari capacitatea de aparare a Patriei ;) ).
 
Da da da intimpulla al doilea razboi mondial singuri ishi impushkau "tovarishii" care fugeau de pe locul de lupta.
 
Back
Top