Holocaustul - Realitate sau Mit?

SUA vrea sa condamne presedintele Belorusiei pentru declaratiile sale “antisemite”

Departamentul de Stat al SUA a supus unei aspre critici discursul antisemit al presedintelui Alexandr Lukasenko care viza comunitatea evreilor din Bobruisk. Washington considera ca cuvintele liderului belorus poarta un caracter antisemit.

“Pentru toti lideri mondiali este caracteristica lupta impotriva asntisemitismului, nu perpetuarea acestui fenomen”, considera Departamentul de Stat. La randul sau Congresul SUA pregateste o declaratie speciala in legatura cu afirmatiile presedintelui belorus.

In opinia congresmanului republican Mark Keerk, autoritatile Belorusiei permit intreprinderilor de stat publicarea si raspandirea materialelor cu caracter antisemit, fapt care nu poate fi tolerat.
La declaratiile lui Lukasenko a reactionat si ministerul de externe a statului Israel Tzipi Livni care a condamnat dur autoritatile beloruse si a cerut explicatii ambasadorului belorus in Israel.

Au urmat si reactiile Adunarii Parlamentare a Consiliului Europei, care a cerut lui Lukasenko sa ceara scuze in fata evreilor. “Presedintele Lukasenko ar trebui sa se gandeasca destul de bine si sa ceara scuze in public pentru cuvintele rusinoase in cazul in care doreste sa se apropie de Europa”, se spune in declaratia lui Van der Linden.

Ministerul Afacerilor Externe a Belorusiei refuza sa comenteze declaratiile lui Lukashenko si reactia la acestea.
 
Orice om normal se intreaba ce are SUA sa analizeze un discurs a unui lider politic dintr-o tara de peste ocean, contra evreilor dintr-o comunitate. si daca ceva nu e in regula cu acest discurs, care este problema? Estableshment-ul american isi vira coada peste tot...
 
HKBD;202176 said:
Orice om normal se intreaba ce are SUA sa analizeze un discurs a unui lider politic dintr-o tara de peste ocean, contra evreilor dintr-o comunitate. si daca ceva nu e in regula cu acest discurs, care este problema? Estableshment-ul american isi vira coada peste tot...

" Daca taceai, filozof ramaneai "
 
Negarea Holocaustului, pedepsita in Europa
Simona Maties
Aparut in editia din 17 Ianuarie 2007

Germania vrea sa scoata in afara legii negarea Holocaustului, simbolurile si discursurile naziste in toate tarile UE.

Germania doreste sa fie pedepsite, cu inchisoare pina la trei ani, negarea crimelor comise impotriva evreilor in al Doilea Razboi Mondial, discursurile naziste si purtarea sau vinzarea simbolurilor naziste - cum e svastica, simbol care e deja interzis in Germania. Un oficial al Comisiei Europene a declarat ca, daca aceste practici erau interzise mai devreme, printul Harry al Marii Britanii ar fi incalcat legea in 2005, cind a fost fotografiat purtind o uniforma a Wehrmacht, cu svastica pe brat. Franco Frattini, comisarul european pentru Justitie, sprijina propunerile guvernului german, dar spune ca definitia clara a acuzatiilor ar trebui lasata la latitudinea fiecarui stat membru, pentru a garanta libertatile individuale.

Incercare esuata

In 2005, mai multe guverne europene s-au opus acestei idei. Transformarea negarii Holocaustului intr-o crima a fost blocata si de Italia, care a invocat libertatea de expresie. Procesul istoricului britanic David Irving (inchis pentru ca a negat Holocaustul in Austria) a iscat o dezbatere aprinsa si a dovedit cit de controversata este o astfel de initiativa.

Tarile care au astfel de legi sint: Austria, Belgia, Cehia, Franta, Germania, Lituania, Polonia, Slovacia si Romania.
Cotidianul


Nu mai nu germanii au venit cu asemnea initiativa, ca ei si asa sint invinuiti pe nedrept pina in ziua de azi de crime care nu corespund realitatii prezentate de Jidani.
 
Da, super tare! M-am oprit dupa vreo 4 minute, cand dom' profesor Tube-dracu-sa-l-pieptene ne anunta ca a numit documentarul "Iudeea delcara razboi Germaniei" pentru ca sionismul international a incercat sa distruga Germania si pe Hitler, si nu invers.
Deci everii sa-si ceara scuze germanilor pentru ca i-au atacat, dup'aia s-au prefacut morti si-au uitat sa mai invie. De-ai dracu', sa-i faca pe nemti de rusine.
 
http://mdn.md/index.php?day=3353

Un post tv american opreste de la difuzare un film care pune la indoiala holocaustul
noiembrie 29 2007 - 16:07 (ro.altermedia.info)


conducatorO STATIE locala de televiziune publica din Aspen, statul american Colorado, a decis pentru prima data in istoria sa recenta sa opreasca, cel putin pentru moment, de la difuzare un film documentar care neaga holocaustul si afirma ca, in fapt, camerele de gazare au salvat viata unor prizonieri prin dezinfectarea hainelor acestora, informeaza cotidianul american World Net Daily.

Documentarul este “foarte ofensiv,” a precizat presedintele consiliului de administratie al postului GrassRoots TV, Alan Feldman, pentru ziarul local Aspen Daily News (preluat de WND). “In special pentru mine. Sunt evreu, familia mea a fost ucisa in holocaust.”
 
Intr-adevar, nazistii au omorat niste evrei in cel de-al doilea razboi mondial. Insa cifrele vehiculate de sionisti nu au nici o legatura cu realitatea. In fapt sunt cu mult mai mici.

De fapt gogoasa umflata a Holocaustului este o arma folosita de Statul Terorist Israel si de sionisti impotriva oricui nu le convine.

Conform unor scursuri, si in Romania a fost Holocaust. Ajung sa-mi para rau ca n-a fost, daca tot si-l doresc cu atata insistenta.

Militant, foarte interesant filmul.

Le spun de pe acum iubitorilor de iudei, trolilor si altor persoane care ar incerca sa ma jigneasca in urma postului meu, ca nu ma cobor la mintea lor. Asta ca sa nu lasam loc de discutii.
 
Vorbeam despre Holocaust, parca asta era tema discutiei sau nu? Chiar daca exista tipi cu probleme, nu sunt eu acela.

Ma rog, daca tu preferi sa le spui evreilor jidani, treaba ta. Dar sa stii ca nu-i frumos. Doar este un termen peiorativ, nu?

Eu prefer mult mai frumosul termen de iudei.
 
Dar de curiozitate, asa, ca sa verific: ai avut cumva rude care in timpul celei de-al doilea razboi mondial au ascuns in casa evrei, tocmai pentru a nu fi saltati de germani pentru simplul motiv ca erau evrei?
 
Robi;199406 said:
Nu pot sa cred ca unii oameni NEAGA Holocaustul...
Holocaustul:
NU s-a intamplat in vreo epoca preistorica astfel incat sa nu existe marturii/dovezi/urme recente, vizibile.

Ihi. Si unde sunt dovezile alea? Si ma refer la dovezi clare, nu la "marturii". Marturiile mincinoase nu au relevanta.
 
Dixy, speram ca ai evoluat si ai depasit problema Holocaustului. Se pare ca m-am inselat. Oricare ar fi situatia, arunca-ti ochii pe mesajele lui Johann.
 
dixy;205442 said:
Atata timp cat se poate demonstra ca sunt facute la Auschwitz sau Birkenau si ca sunt originale, da.

Ai totusi aici niste dovezi in sens contrar: http://video.google.com/videoplay?docid=2767720579270487357&hl=en

Hahahahaha.
Am urmarit chestia aia. M-am amuzat teribil. Omul respectiv n-are nici o treaba cu nimeni (istorie, inscrisuri istorice, geografie, restul lumii, apa calda, ecranele cu plasma si tot ce mai vrei tu sa scrii aici, poti sa o faci ca este valabil)
Dixy, tu esti un cititor fidel al "Romaniei Mari" si a "Tricolorului", nu-i asa? Ca numai aia sint la fel de ignoranti ca asta de a facut filmul
 
Back
Top