n ce se măsoară dragostea???

animal x

animal x! ma tem ca n-am inteles explicatia ta! poti sa fii mai direct in argumente, si te rog sa nu fie in limba rusa! multumesc!
 
adriancic

atat vroiam si eu sa inteleg ce-am spus asa de rau!?cer prea mult ca de obicei! alex aka:nesabuitule!
 
de

de fapt sa stii adriancic ca eu ma inteleg de fapt bine cu toata lumea de pe forum dar asa facem noi haz de grumazul unuia sau altuia, ca altfel ce farmec ar mai avea forumul asta? :D :lol:
 
As incerca sa sugerez notiunea de plictiseala ca unitate de masura. Deoarece in momentul cand iubesti plictiseala practic lipseste, iar de indata ce apare e semn ca intensitatea iubirii descreste. In momentul cand te simti plictisit nu mai iubesti.
 
loreley

cred ca ai dreptate pe jumate, pe cealalta nu ai. pana acum ati vorbit de dragostea prezentsei apropiate. dar cum personal nu pot spune in ce se masoara dragostea ma tem ca nu as putea spune exact in ce.

precis insa pot spune (dar cu mare grad de inexactitate) este o stare similara condensatorului electric, cand este incarcat cu curent. cum orice condensator se descarca, asa si omu, nu poate fi permanent 'incarcat'. ei dar asta e alta poveste.

acum cred ca e mai important de stabilit natura 'electricitatii' care ne umple, si creeaza acea euforie, stare ridicata de spirit, acel camp de bunavointa in jur? cred ca dragostea sa masoara in Tesla.

zi-i om-slab ce-i cu tesla
 
dragostea

dragostea nu se poate masura caci este chiar Dumnezeu, iar el este infinit , astfel ea poate fi una eterna si fara intoarcere pt. cel ce vrea s-o aiba , dar si necunoscuta etern - in iad - pt cel ce o respinge!
 
Si iarasi ajungem la concluzia ca dragostea este o notiune incomensurabila...
A fost bine lansata ideea cu natura chimica a dragostei. De ce nu o dezvolta nimeni? Este ceva in asta pana la urma.
 
va scriu eu ceva, ce am mai scris pe acest forum mai inainte, si tot se referea la dragoste din chimicale.

sa luam sa extragem din creerul lui si a ei (cu conditia ca sant indragostiti lulea) acele substante chimice de care se pomeneste. apoi la plasam in doua eprubete de laborator, asa frumusel, respectiv, a lui si a ei separat.

apoi sa le privim ce se va intampla. mie imi pare ca nu se va intampla nimic.

alex aka - imi place, acolo unde pot sa fiu teolog stiintific, materialist daca vrei, caci am convingerea ca totul in lumea asta e material, pana si gandurile noastre, care uneori sant mai grele decat unele microorganisme.

iar dragostea - este ceva ce ne ridica deasupra a tot ce poate sau nu poate fi, este un motor cu ardere interna, a carui caldura se revarsa in jur, in plus ca acest motor se compara cu perpetum mobile, numai nu si la majoritatea din noi. combustibil pentru acest motor serveste universul in imensitatea lui, energiile de care este guvernat.

iar cel mai mult imi place ideea cu condensatorul, daca vrei facem experiente, dar ele dureaza ceva timp :)
 
a da

a da dragoste si a primi este ca si cum ai pluti mereu fara a simti nici caldua nici frig nici foame nici sete nu mai ai nevoie de nimic pe cat ia se invecheste pe atat parca o vrei si mai mult si intensitatea ei creste, ea nu este abstracta culmea ea este a doua natura sau chiar prima dar pe care n-o insusim din cauza mandriei a prostiei si a ignorantei!
 
alex

cineva mi-a spus ca dragostea este unicul lucru pentru care merita sa traiesti, in rest is nimicuri. nemaivorbind de Isus Hristos care a venit sa le dea oamenilor acelasi lucru, oamenii au ales altceva :crazy:
 
....cred inca idealistii...

dar, de fapt, dragostea potsi s-o masori in salarii, metri patrati sau hectare detinute in proprietate, ultima marca "benga' de masina, calatorii in jurul lumii, tsoale la metru patrat de sifonier etc (lista poate fi foarte lunga)
 
delia

delia, atunci sa-ti spun: cand inima mea se urca la cer atunci sunt cu adevarat fericit! Doamne arata-ne fericirea ta!+
 
aici cineva este cu ideea ca dragostea este o reactie chimica,adica o substanata ce rezulta din reactie...
oameni buni haideti sa comercializam substanta respectiva,eu personal mi-as cumpara un kg...
sa nu credeti ca sunt narcoman...sunt un om ce-si cauta fericirea.
 
Back
Top