Ultimul film vazut

Fantastic 4 ----povesti povesti povesti! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !
aiurea multe personaje is luate din comics. La fel si spiderMAN

Cam cum ash putea gasi filmul "Turnul de lemn"
 
Un film remarcabil pentru mine, care mia schimbat viziunea despre cinematografie pe cind eram teenager.

LA HAINE=Ura

41HAKD0RDZL._AA240_.jpg


Set in the 24 hours following a suburban riot, three friends wander the city encountering skinheads and casual police violence. Vincent Cassel leads Mathieu Kassovitz's angry and brutal film about racism and social exclusion in modern Paris
Released to both controversy and acclaim in 1995, La Haine ranks among the most incendiary European films of the decade. Furious, funny, intelligent and tense, its treatment of racial violence, disenfranchisement and suburban poverty introduced audiences to aspects of French life rarely seen on film - specifically police brutality and Le Pen's National Front.

381_feature_350x180.jpg


haine.jpg


la%20haine.jpg



PS:"C'est l'histoire d'un mec qui tombe d'un immeuble de cinquante étages; au fur et ê mesure de sa chute il se répète sans cesse pour se rassurer: jusqu'ici tout va bien, jusqu'ici tout va bien, jusqu'ici tout va bien... mais l'important, c'est pas la chute c'est l'atterrissage."
 
:excitat: am organizat azi Friday Movie Night :in grup: , scopul - 3 filme

am privit doar Brokeback Mountain :love:, dar trebuie... mmm - asimilat :creer: , urmatorul era Zodiac :urlet: inteleg restul, da eu care pot privi 4 filme consecutiv, n`am rezistat :eek: ... shi ashteptam Zodiac din primavara...

... shi mute smilicuri :rolleyes:
 
Exista si un site de informatie alternativa (sau "nesupunere informationala" cum zic ei) www.lahaine.org care se foloseste de afisul filmului. Demult am vazut si prima poza tot pe situl lor.
 
am scris eu oare cit de GENIAL e Fincher? :rolleyes:

tocmai am privit Zodiac, involuntar incepi sa`l compari cu Se7en, tot serial killer, tot faza cu biblioteca, aici din `6/70 pina in prezent, acolo doar 7 zile… oricum – nu zic ca e capodopora lui Fincher, dar evident e chef d`oeuvre (e de`abia iulie, dar cred ca e cel mai bun film al anului) ! te tine captivat… nu te focusezi doar asupra identitatii ucigashului, are totul pentru un thriller desavisit shi pentru un crime exceptional!

:excitat:

…acum ashtept The Curious Case of Benjamin Button :)
 
STRANGER THAN FICTION


... are un iz de melancolism a la vitalic sprinceana...carti, carti (biroul profesorului Hilbert mi-a trezit visul meu vechi...uhhh), scriitori, scenarii, tragedie, comedie, gust din ala de carte "dulce-dulce", dialogurile criticului literar "imbatator", "criza artistica", chinurile de creatie, mmm...

1/ "ideea urmaririi" : subiectul filmului e despre o scriitoare (Ema Tompson) care scrie un roman despre viata unui (hyper banal) inspector fiscal. Tip care "a intrat in sistema" fara sa/sa isi dea seama : "in interior" isi recunoaste ca nu ii place ceea ce face "la birou" insa cum o spune/recunoaste e extraordinar : o "recunoaste" in momentul unui "interviu" (timpit) cu profesorul Hilbert (extraordiar joc din partea lui Dustin Hoffpman).

La un moment dat (inca nu am gasit explicatia), Harold (inspectorul fiscal) incepe sa auda "vocea naratorie" (e o teorie ca gindirea naratorie nu e proprie) a "scriitoarei" (Ema Tompson) si din acest moment se incepe pentru Harold "cosmarul".

Foarte simbolic e redat acest capitol cu "ideea urmaririi". Toti, mai putin sau mai mult, am simtit in viata noastra ca sintem urmariti de "cineva" : cind eram mic am avut o sumedenie de cazuri si fenomene destul de bizare, nu intru in detalii.

Fenomenul "urmaririi din exterior" nu e o "noutate" in literatura si cinematografia contemporana : "Deja Vu", "Thruman Show", s.a.m.d. Acest fenomen "bulverseaza" banala teorie ca viata si destinul apartine noua si numai noua ; mai depinde si de "altcineva". Poate aici/acum s-ar putea face legatura dintre om si Dumnezeu.

2/ "Tipul intelectual" : tipul imbibat de tone si tone de carti (a la MirK - MirK nu te supara pe mine, please, undeva, in interior te invidiez mult) ajunge sa "sfatuiasca" fenomenul Harold si cu "sfatuiala" ramiine. Genial a redat regizorul "caderea" profesorului in fata scriitoarei la sfirsitul filmului : da, toti "golden boys", toata "inteleghentia" si "elita" imbibata de culture generale trec pe alaturi la niste chestii destul de simple si elementare.

3/ "Fenomenul ceasurilor" : revin putin mai tirziu (a propos, fac legatura cu cartea "Alice in tara Minunilor").

4/ Dialogurile dintre profesorul Hilbert si Harold : (le voi publica cind le voi avea).
 
Green Street Hooligans, nu te lasa indiferent, dupa senzatii in urma vizionarii mia amintit putin Fight Club. Filmul trage la un 8 puternic, recomand.
 
khama;192693 said:
Harry Potter and The Order of The Phoenix,
da! da! da! flawless! ador seria de carte shi film!
Oh shut up! Eu amu' mor de ciuda ca trebuie sa mai astept cateva saptamani cartea ceea a 7-a.... posta asta-i asa de lenta! :urlet:

Anyways, ma duc si eu zilele astea la HP 5... Uuu, I can't wait! :)
 
Quote:
Originally Posted by khama
Harry Potter and The Order of The Phoenix,
da! da! da! flawless! ador seria de carte shi film!

Oh shut up! Eu amu' mor de ciuda ca trebuie sa mai astept cateva saptamani cartea ceea a 7-a.... posta asta-i asa de lenta!

Anyways, ma duc si eu zilele astea la HP 5... Uuu, I can't wait!

OMG!!! :eek:
 
Da... stiu... urmeaza partea in care spui despre cat de "for kids" e seria de carti si filme, right? :D

PS: Am vazut azi filmul... Loved it! :)
 
Back
Top