vreau sa mor...

se intimla totusi dar asa ceva cind ai probleme si intradevar parca vreai sa mor dar trece asaca tre sa iubim veata si sa nu ne dazam pe moarte ca ne scapa de probleme!!1
 
Bambucha_juice;162152 said:
Nu am nici curaj sa ma sinucid!! Am incercat dar parca nu pot!! M-am gandit ca poate loveste o masina din greseala!! Si nu cred ca o sa imi para rau!!

Deobicei scopul final al sineucigasilor nu este moartea insasi ci dorinta de a simti compatimire, una reala sau imaginata. Asta e, in realitate cand iti spui ca vrei sa te sineucizi in realitate pur si simplu simti o insuficienta de comunicare si dragoste din partea cuiva. Tre pur si simplu sa incerci sa gasesti pe cineva care sa te sustina, o persoana, un grup de prieteni in care poti sa te increzi si langa care poti sa te simti bine. :)
 
Bambucha_juice;162134 said:
Eu ma gandesc la treaba asta de mult timp... Si am zis totusi sa trec peste toate necazurile fara sa recurg la astfel de gesturi!! Dar intre timp am luat un BAC am ajuns la facultatea pe care mi-o doream!! Si am picat la 2 examene!!Sunt un mare ghinionist orice as face orice as cumpara mie trebuie sa mi se intample ceva! Mereu am ghinion si ma lupt cu acest ghinion de multi ani!! Si acum as vrea sa mor! dar sa nu ma sinucid ci sa ma calce o masina ceva!!

stii... asta da de inteles ca esti introvert.. extrovertii de obicei daca au in cap asa idei, a doua zi cand se trezesc deja se gandesc la altele uitand ca doar ieri vroiau sa moara....
ti-ar trebui mai multa comunicare.. la urma urmei nu ai prieteni cu care sa discuti? sau nu poti discuta despre problemele tale? uite si la alte puncte de vedere... nu te gandi ca totul e asa de rau... ce zici?


militant;162226 said:
Deobicei scopul final al sineucigasilor nu este moartea insasi ci dorinta de a simti compatimire, una reala sau imaginata. Asta e, in realitate cand iti spui ca vrei sa te sineucizi in realitate pur si simplu simti o insuficienta de comunicare si dragoste din partea cuiva. Tre pur si simplu sa incerci sa gasesti pe cineva care sa te sustina, o persoana, un grup de prieteni in care poti sa te increzi si langa care poti sa te simti bine. :)
militant, esti gretos. punctul tau de vedere este tupeist si banal ... de fapt nu ma mir, toti politicienii si drugul tau krasnii la fel scoate brasoave din astea.
compatimire? lasa tu jalea la o parte.. nestiind ce are omul dat pe sfulet, nu scoate asa concluzii vajnice.
 
calugarita;162227 said:
militant, esti gretos. punctul tau de vedere este tupeist si banal ... de fapt nu ma mir, toti politicienii si drugul tau krasnii la fel scoate brasoave din astea.
compatimire? lasa tu jalea la o parte.. nestiind ce are omul dat pe sfulet, nu scoate asa concluzii vajnice.

Nu este un "punct de vedere" este o opinie a psihologilor.
 
la tema:
iaca mi-o venit in minte un cintec de la "FARA ZAHAR"
Cand va veti hotari sa va sinucideti sa chemati televiziunea..
 
militant, aia e opinia psihologilor referitoare la o parte dintre sinucigasi (anume la aia isterici). Nu e valabila si pt depresivi.
 
In sutinerea primei supozitii vine si teoria lui Durkheim despre sineucideri, adik rata suicidala se afla intr-o stransa legatura cu perioadele de ANOMIE, sau slabire a controlului social in perioadele schimbarilor sociale spontane. Daca sa luam in consideratie ca normele se manifesta in cadrul relatiilor sociale putem spune ca anume RELATIILE slabe (sau in genere inexistenta lor) provoace suicidul. Acest lucru cel mai vizibil este la genul femenin.

Ultimul exemplu: acum o saptamana, daca nu gresesc, o politista a incercat sa sa-si puna capat zilelor cu un pistol sunand inainte de asta o gramada de-a lume pentru a povesti ce intentioneaza sa faca. Poate era ea isterica, dar vezi ca astfel de suiciduri sunt caracteristici pentru majoritatea femeilor.
Oare stilul clasic de inghitire a pastilelor nu vorbeste despre o frica in fata mortii?
 
as vre sh eu sfatu la vreo calugatitza :D ca ma gruzeste cineva amu sh vreu s mooooooooooor :ciupos:
 
Bambucha_juice;162353 said:
Probabil este o dorinta a mea pe moment!! Am citit ce a-ti scris voi mai inainte si m-am gandit mai bine!! Nu merita sa ma sinucid pentru doua restante pe care le am la facultate!! Bineinteles mie mi s-au acumulat mai multe probleme in ultimii 4 ani!! Sunt din fire un tip pesimist si vad numai negru in fata!! Nu pot gandi pozitiv!! Am cercat si nu am reusit!!
Am un grup de prieteni si inca numeros!! Oricum am intrat in depresie nu mai pot manca, nu mai pot dormi!!

Bambucha_juice;162355 said:
Mersi calugaritza pt incurajare!! M-ai pus pe ganduri!

nici o problema, daca vrei putem iesi la un suc, sa mai discutam... eu sunt extroverta, dar am avut de a face cu introvertii..si inteleg foarte bine situatia ta de acum..si deloc nu tii usor daca sincer... si de fapt e foarte greu sa explici la un introvert ca lucrurile nu sunt asa de negative.. curaj :) viata e frumoasa. doar sa o privesti din alt punct de vedere ca acum :glomp:

Voyage;162356 said:
as vre sh eu sfatu la vreo calugatitza :D ca ma gruzeste cineva amu sh vreu s mooooooooooor :ciupos:
pe tine nimic nu te mai ajuta. ai agravat situatia la culme. super ai agravat-o. te-ai bagat in personal. mi-ai citit posta. asta deja nu se iarta. asa ca sinucide-te. eu inca te voi ajuta.
 
Bambucha_juice;162134 said:
........Sunt un mare ghinionist orice as face orice as cumpara mie trebuie sa mi se intample ceva! Mereu am ghinion si ma lupt cu acest ghinion de multi ani!! Si acum as vrea sa mor! dar sa nu ma sinucid ci sa ma calce o masina ceva!!

Bambucha_juice;162353 said:
........Sunt din fire un tip pesimist si vad numai negru in fata!! Nu pot gandi pozitiv!! Am cercat si nu am reusit!!
Am un grup de prieteni si inca numeros!! Oricum am intrat in depresie nu mai pot manca, nu mai pot dormi!!

Vrem sau nu, noi sintem ceea ce gindim...am fost si eu in locul tau, n-am avut curajul sa ma adresez la vre-un psiholog sau psihiatru, dar am rascolit internetul in cautarea unei iesiri din situatia in care m-am bagat......mai apoi am dat de asta click here si apoi am citit prima carte a lui Alecsandr Sviyash (Александр Свияш) Ъазумный Мир - как жить без лишних переживаний, m-a facut sa inteleg multe lucruri. Poate gasesti si tu ceva util.......
 
calugarita si voyage, continuati-va aberatiile pe teme de chat, lasati-o p-asta in pace daca nu puteti spune ceva la subiect.
militant, ce vrei sa demonstrezi? ca femeile sunt mai isterice decat barbatii (statistic)? sunt, si ce? statistic sunt mai multe tentative de suicid esuate in randul femeilor decat in cel al barbatilor, fie pt femeile sunt mai demostrative decat barbatii (si isi anunta intentiile sperand sa fie salvate), fie pt ca din teama recurg la metode mai putin eficiente. Tot statistic s-a observat si ca femeile prefera mortile "domoale" (supradoza de medicamente), iar barbatii pe cele violente (spanzurare, impuscare). Si ce-i cu asta? Ti se pare ca ai descoperit apa calda?
Poate nu lipsa relatiilor sociale provoaca suicidul, ci atat suicidul cat si lipsa relationarii sunt manifestari ale firii. Poate au amandoua aceeasi cauza si nu-s una cauza celeilalte.
 
nu m-as sinucide niciodata. orice lovituri nu mi-ar arunca soarta, m-as ascunde intr-un kolt, mi-as linge ranile pina mi-as reveni si as incepe tot de la inceput dar nu m-as sinucide. Cind ma gindesc citi copii nu se nasc din cauza avorturilor si nu vor avea sansa sa traiasca o viata, sa simta diverse senzatii, sa auda, sa vada lumea...viata asta e atit de plina de placeri marunte pe care multi le ignora..aceeasi briza de primavara sau vre-un cintec care te atinge la "ciustv";), cum sa dai cu piciorul la asa ceva, mai ales din cauza a doua restante timpite? inteleg sa-ti moara toata familia, sa n-ai casa, sa n-ai ce minka, sa fii a nimanui si sa nu trebuiesti nimanui..atunci poate sa apara asa ginduri, dar din cauza a doua restante..esti doar slab. Trebuie sa gasesti in viata lukruri marunte care sa-ti dea puteri, fie un prieten bun care sa te motiveze sau altceva.. Viata merita traita, nu toti au avut norocul sa o aiba.
 
otilia said:
Cind ma gindesc citi copii nu se nasc din cauza avorturilor si nu vor avea sansa sa traiasca o viata, sa simta diverse senzatii, sa auda, sa vada lumea...
otilia said:
Viata merita traita, nu toti au avut norocul sa o aiba.

BRAVO pentru astfel de ginduri !
 
merci :)

pakat ca din cauze de astea stupide si mor multi oameni ( mai des tineri ), ca n-are cine sa le dea 3 palme sa se trezeasca si sa pretuiasca ce au. pakat.
 
PiggyEFromHell;162498 said:
solara, dar ce stii despre seppuku?

Nu stiu mare lucru, decat ca-i o forma de sinucidere "din onoare". Zi-ne tu mai multe daca te intereseaza subiectul.
Cu raspunsul catre militant n-am vrut decat sa-i raspund lui militant, nu sa acopar toate motivele/formele sinuciderii. Recunosc ca la seppuku nici nu m-am gandit. Poate ne povestesti tu.
 
celor care vreti sa faceti acest pas atit de important va recomand 120 mg - 400 valium depinde toleranta si greutatea + alcool.Imi place sa ajut.
 
Sventlana;162609 said:
celor care vreti sa faceti acest pas atit de important va recomand 120 mg - 400 valium depinde toleranta si greutatea + alcool.Imi place sa ajut.

Poate mai bine o cutie de fenobarbital ? sau stiu eu alte barbiturice ?
 
Back
Top